Inšpirácia polárnou žiarou

oprava_62

V dôsledku globálneho otepľovania sa raz možno obyčajná snehová vločka stane luxusným predmetom. V súčasnosti, keď sa môžeme kochať zasneženými horskými svahmi na obálkach zimných katalógov cestovných kancelárií, sa nám to môže zdať nepravdepodobné, ale je to tak. A nie je to len sneh, z čoho sa dnes stáva nedostatková komodita. S blížiacim sa príchodom zimy si každý z nás želá ešte čosi iné, aby bolo viac svetla. Aj v krajine bielych nocí.

V Škandinávii bolo svetlo vždy vzácne. Stačí si len predstaviť davy nadšených lovcov polárnej žiary, čakajúcich, kým slnečný vietor zavŕši svoju 150 miliónov kilometrov dlhú cestu k Zemi týmto úžasným divadlom, alebo hýrivcov, ktorí sa nevedia nasýtiť polnočného slnka pred nastávajúcimi tmavými zimnými mesiacmi. Svetlo ovplyvňuje naše správanie a treba si ho vážiť. Stále pre nás ostáva jedným z najväčších zdrojov inšpirácie. Možno preto balansujeme medzi jeho uctievaním a túžbou ovládnuť ho, využívať jeho silu a privlastniť si ho. Už dlhé roky vytvára spojenie jedinečnej krajiny a svetelných podmienok vo Švédsku dopyt po riešeniach, na dosiahnutie ktorých je nutné pochopiť, nielen ako sa svetlo správa, ale aj ako sa ovplyvňuje s okolitým prostredím. Od neónov v uliciach veľkomiest až po tlmene osvetlené vidiecke cesty – v súčasnom svete nájdeme viac svetelných kontrastov než kedykoľvek predtým. Jedna vec však našťastie ostáva nemenná, a tou je nadšenie spoločnosti Volvo pre hľadanie nových riešení, ktoré nám osvetlia cestu bezpečným, ekologickým a niekedy dokonca revolučným spôsobom.

Nechajte vozidlá v tieni

Vidieť jazdiť Volvo so zapnutými svetlami počas dňa nie je dnes nič neobvyklé. Podstatne zaujímavejšie je vidieť Volvo jazdiť v noci s trvale zapnutými diaľkovými svetlami. Vďaka unikátnemu systému aktívnych diaľkových svetiel vo vozidlách Volvo môžete mať stále zapnuté diaľkové svetlá, a pritom sa nemusíte obávať, že budete oslňovať ostatných vodičov. Keď sa priblížite k inému vozidlu, či už čelne, alebo zozadu, dômyselný tieniaci mechanizmus zatieni len tú časť lúča svetlometov, ktorá by inak spôsobila oslnenie vodiča iného vozidla. Všetko ostatné mimo zatienenej oblasti ostáva plne osvetlené, aby ste dobre videli napríklad chodcov, zaparkované vozidlá alebo iné objekty na kraji cesty.

Svetlomety, ktoré sa natáčajú do zákrut

Nikdy neviete, čo vás čaká za najbližšou zákrutou, keď v noci idete po úzkej, kľukatej ceste, najmä keď chýba pouličné osvetlenie a je zlá viditeľnosť. Ak je vaše Volvo vybavené aktívnymi natáčacími svetlami, smer ich lúčov sa mení podľa pohybov volantu, až o 15 stupňov v každom smere. Svetlomety tak osvetľujú každú zákrutu, do ktorej vozidlo vchádza. To významne zlepšuje viditeľnosť pri jazde v noci a zvyšuje bezpečnosť vodiča a jeho spolucestujúcich.

Thorovo kladivo

Tvorcovia úplne nového modelu XC90 vzdali hold severskému bohovi hromu Thorovi prostredníctvom svetla. LED svetlá na denné svietenie v tvare písmena T sú navrhnuté tak, aby pripomínali bájne Thorovo kladivo a aby úplne nové Volvo XC90 mohol okamžite rozpoznať každý, kto ho zazrie v spätnom zrkadle. Vieme, že Thorovo kladivo nemá nič spoločné so svetlom, no sme si istí, že jeho brat Baldr, skutočný boh svetla, by proti tomu nič nenamietal. Aspoň to ostane v rodine.

oprava_7

Spätné zrkadlo s automatickým stmievaním

Toto bezrámové vnútorné spätné zrkadlo automaticky tlmí odraz oslňujúcich svetiel zozadu sa približujúcich vozidiel. Pri jazde v noci je to mimoriadne praktické príslušenstvo. Týmto bezrámovým spätným zrkadlom s automatickým stmievaním možno nahradiť pôvodné spätné zrkadlo vo vozidle. Kompas v pravom hornom rohu zrkadla vždy ukazuje, na ktorú svetovú stranu vozidlo smeruje, čo uľahčuje navigáciu.

Nikdy neviete, čo vás čaká za najbližšou zákrutou

Niekedy si neuvedomujeme, aké dôležité je mať na vozidle kvalitné svetlá. A pritom skutočne stojí za to venovať trochu viac času na to, aby ste získali informácie o dostupných produktoch pre váš model Volvo a dozvedeli sa, ako môžu tieto produkty zvýšiť bezpečnosť a funkčnosť a pritom šetriť energiou. Ľudia dokážu stráviť veľa času výberom správnych pneumatík pre svoje vozidlo, tak prečo nepristupujú rovnako k výberu osvetlenia?

Farba zachraňujúca život

Keď ide o osvetlenie, my vo Švédsku nemyslíme len na automobily. Švédska spoločnosť Albedo100 nedávno vyvinula nový ultrareflexný sprej, ktorý zvyšuje bezpečnosť cyklistov na cestách. Sprej s názvom LifePaint, ktorý možno aplikovať na bicykle, odev, prilby, zvieratá a batohy, účinkuje po nanesení desať dní a je úplne neviditeľný, kým naň nezasvieti svetlo. Vtedy sa rozžiari jasným bielym svitom. Takže ak budete túto zimu hľadať inšpiratívny zdroj svetla, nemusíte cestovať až na zamrznutý sever. Stačí, keď naštartujete svoje Volvo, a môžete sa kochať žiarou jeho severských svetiel.

Zdroj: Volvo Cars

Zdieľať