Volvo Cars a Autoliv spájajú sily pri vývoji autonómnych vozidiel

????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

Výrobca prvotriednych automobilov Volvo Cars a spoločnosť Autoliv, zaoberajúca sa automobilovými bezpečnostnými technológiami, teda dvaja svetoví lídri v oblasti automobilovej bezpečnosti, sa dohodli, že budú spolupracovať na revolučnom projekte „Drive Me“, historicky prvej rozsiahlej iniciatíve v oblasti autonómnych jazdných technológií.

V rámci projektu Drive Me bude skupina vodičov používať 100 autonómnych vozidiel Volvo na rodinné účely a dochádzanie do práce po verejných cestách v štandardných podmienkach švédskej metropoly Göteborg. Ide o vôbec prvý projekt na svete, v rámci ktorého budú autonómne vozidlá používať vodiči z radov verejnosti na každodenné cestovanie.

Obe spoločnosti budú spoločne pracovať na výskume a vývoji najmodernejších bezpečnostných technológií, pričom cieľom spolupráce konštruktérov a ďalších automobilových odborníkov z oboch spoločností bude urýchlenie uvedenia nových systémov aktívnej bezpečnosti.

Do projektu Drive Me sa zapojí široké spektrum zástupcov z radov verejnosti aj súkromného sektora vrátane spoločnosti Volvo Cars, švédskeho vládneho výboru pre dopravu, švédskej dopravnej agentúry, univerzity Chalmers, vedeckého parku Lindholmen a mesta Göteborg.

Håkan Samuelsson, prezident a výkonný riaditeľ spoločnosti Volvo Cars, povedal: „Sme veľmi radi, že môžeme v aliancii Drive Me privítať spoločnosť Autoliv. Vďaka autonómnym jazdným technológiám budú naše cesty lepšie a bezpečnejšie. Čím skôr budeme vedieť vyrábať potrebné technológie a ponúkať ich v bežných automobiloch, tým lepšie.“

Začlenenie spoločnosti Autoliv do združenia Drive Me bude mať veľký prínos. Rozsiahle vývojárske a konštruktérske skúsenosti spoločnosti Autoliv v oblasti automobilovej bezpečnosti prispejú k vyvinutiu tých najmodernejších technológií aktívnej bezpečnosti a autonómnych jazdných systémov.

Volvo Car Group initiates world unique Swedish pilot project with self-driving cars on public roads

Široké spektrum účastníkov projektu Drive Me odzrkadľuje mnohorakosť výhod, ktoré prinesie automatizácia vozidiel, ako napríklad efektívnejšie využitie ciest, hospodárnejšie využívanie vozidiel, menej dopravných zápch a lepšie plánovanie miest.

Mimoriadne dôležitým prínosom autonómnych jazdných technológií je potenciál významne znížiť počet dopravných nehôd a súvisiacich zranení a úmrtí na cestách. Podľa nezávislých štatistík vo vyše 90 percentách všetkých nehôd so smrteľnými následkami býva príčinou chyba vodiča, najčastejšie v dôsledku nepozornosti.

Autonómne vozidlo dokáže takéto fatálne situácie detegovať a reagovať na ne. Príkladom prvých krokov na ceste k autonómne jazdiacim vozidlám sú dnešné technológie aktívnej bezpečnosti používané v systéme autonómneho núdzového brzdenia, systéme výstrahy pred vybočením z jazdného pruhu alebo v systéme udržiavania vozidla v jazdnom pruhu.

Moderné systémy na podporu vodiča dokážu detegovať nebezpečenstvo nehody a upozorniť vodiča alebo dokonca zabrániť nehode, pričom využívajú rôzne senzory vrátane radarovej a kamerovej techniky.

„S vývojom automatických jazdných technológií sa bude čoraz viac eliminovať vplyv ľudských chýb a nakoniec tieto autá prinesú revolúciu v automobilovej bezpečnosti“, povedal Jan Carlson, prezident a výkonný riaditeľ spoločnosti Autoliv.

Projekt Drive Me bol spustený v roku 2013 a prvé rodiny by mali začať testovacie vozidlá používať na cestách Göteborgu v roku 2017.

Zdroj: Volvo Cars

Zdieľať