Volvo Cars predstavuje bezpečné, intuitívne používateľské rozhranie pre autonómne vozidlá

Autonomous driving

Spoločnosť Volvo Cars predstavila jedno z najvyspelejších a najľahšie ovládateľných používateľských rozhraní svojho druhu, prostredníctvom ktorého by mohli vodiči v automobiloch budúcnosti odovzdávať kontrolu nad vozidlom do rúk autonómnych jazdných systémov (autonomous driving, AD).

S blížiacim sa nástupom autonómnych jazdných technológií nadobúda vzťah medzi vodičom a používateľským rozhraním vozidla mimoriadny význam. Bezpečné a hladké odovzdanie riadenia je základným kameňom každej spoľahlivej autonómnej jazdnej technológie.

Spoločnosť Volvo Cars preto navrhla jednoduché a intuitívne rozhranie IntelliSafe Auto Pilot. Autonómny režim sa zapína a vypína pomocou špeciálne navrhnutých páčok na volante.

IntelliSafe Auto Pilot interface

Pri vchádzaní na úsek, kde je k dispozícii režim autonómnej jazdy, vozidlo vodičovi oznámi, že je pripravený autopilot. Súčasne sa rozblikajú kontrolky na páčkach na volante.

Ak vtedy vodič naraz potiahne obe páčky, aktivuje sa autonómny režim. Kontrolky na páčkach začnú svietiť neprerušovaným zeleným svetlom a autopilot potvrdí, že kontrola nad vozidlom bola odovzdaná autonómnym jazdným systémom.

Keď už režim autonómnej jazdy nebude možný, systém vodiča vyzve, aby znova prevzal riadenie. Zobrazí sa šesťdesiatsekundové odpočítavanie.

Ak vodič z akéhokoľvek dôvodu do minúty neprevezme kontrolu nad vozidlom pomocou páčok na volante, vozidlo sa samo bezpečne zastaví.

IntelliSafe Auto Pilot interface

Thomas Ingenlath, hlavný viceprezident spoločnosti Volvo Cars pre dizajn, povedal: „Navrhli sme bezpečné, intuitívne používateľské rozhranie, pomocou ktorého môže vodič spoľahlivo odovzdať a znovu prebrať kontrolu nad vozidlom.“

Nové používateľské rozhranie IntelliSafe Auto Pilot bude prvýkrát použité v stovke vozidiel Volvo XC90 v rámci projektu Drive Me, ktorý sa uskutoční v Göteborgu v roku 2017, historicky najambicióznejšieho projektu zameraného na autonómne jazdné technológie.

IntelliSafe Auto Pilot interface

V rámci projektu Drive Me bude skupina vodičov používať 100 autonómnych vozidiel Volvo na rodinné účely a dochádzanie do práce v štandardných podmienkach okolia švédskej metropoly Göteborg. Vozidlá budú jazdiť v autonómnom režime približne na 50 kilometroch vybraných ciest.

Po skončení projektu Drive Me bude rozhranie IntelliSafe Auto Pilot predstavené širokej verejnosti.

Zdroj: Volvo Cars

Zdieľať